آب موجود در استخرها، به همراه آلودگی‌های گیاهی و غیر گیاهی موجود در آن‌ها باعث می‌شود دیر یا زود دیواره‌های استخر آسیب ببینند و آب به لایه‌های زیرین نفوذ کند. برای جلوگیری از این رخداد، انجام پیش‌بینی‌های لازم و عایق‌بندی کافی استخر برای جلوگیری از نفوذ آب ضروری است.

ایزوگام استخر

فهرست

استفاده از ایزوگام برای عایق کاری استخر و مسیل‌های آب

استفاده از ایزوگام برای عایق کاری استخر یکی از کاربردهای متداول ایزوگام است. جهت استفاده از ایزوگام برای ایزولاسیون استخر به نکاتی می‌بایست توجه شود.

  1. دیواره‌های استخر معمولا از جنس سیمان ساخته می‌شوند. پیش از شروع عملیات عایق‌کاری به هر روش، می‌بایست چند هفته زمان برای خشک شدن کامل استخر در نظر گرفته شود تا هر گونه رطوبت از لایه‌های زیرین از بین برود.
  2. پیش از شروع عایق‌کاری می‌بایست مطمئن شویم که هرگونه آلودگی شامل خاک و شن روی سطح سیمانی استخر موجود نیست. برای پاکسازی معمولا از فشار زیاد هوا استفاده می‌شود.
  3. استفاده از مواد شیمیایی خاص برای بهبود کیفیت بتن، و افزایش مقاومت آن در برابر رطوبت می‌تواند به کیفیت و عمر استخر بیفزاید.
  4. هرچند استفاده از ایزوگام برای استخرها متداول است ولی به دلیل چسبندگی کم ایزوگام در فشار زیاد آب، این روش ممکن است بهترین روش نباشد و جهت دستیابی به وضعیت ایده‌آل شاید بهتر باشد از روش‌های جایگزین برای عایق‌کاری استخر استفاده شود.
  5. برخی از روش‌های دیگر که برای عایق‌کاری استخرهای کشاورزی یا تفریحی استفاده می‌شوند عبارتند از: مواد پلیمری و پلاستیکی مانند ژئوممبران، قیر و گونی، عایق‌های به شکل مایع که روی سطح سیمان اندود می‌شوند.
  6. در عایق کاری استخر می‌بایست به قابلیت عایق در برابر خوردگی نیز توجه نمود. هنگامی که گیاهان یا برگ درختان در استخر بیفتند، ممکن است آب حالت اسیدی یا قلیایی پیدا کند و باعث شود عایق استفاده شده به زودی آسیب ببیند.

بهترین روش برای عایق کاری استخر

با توجه به نکات گفته شده، یکی از بهترین روش‌ها برای عایق‌کاری و ایزولاسیون استخرهای آب و مسیل‌های عبور آب، استفاده از عایق‌های پلیمری و پلاستیکی است که به طور ویژه برای این کاربرد طراحی و ساخته می‌شوند.

از طرف دیگر، قیمت قیر طبیعی و هزینه‌های اجرای قیرگونی برای استخر ممکن است از نظر اقتصادی نسبت به عایق‌های پلیمری به صرفه نباشد.

انواع مختلفی از این عایق‌های پلاستیکی در بازار موجود می‌باشند که بر اساس نیاز می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *