ایزوگام در شهرهای مختلف ایران به ویژه دلیجان با برندها و کیفیت‌های مختلفی تولید و به فروش می‌رسد. به دلیل شناخته‌شده بودن برخی از برندهای ایزوگام، سودجویان مانند بسیاری از صنایع و محصولات دیگر، با تقلب تلاش می‌کنند تا ایزوگام بی کیفیت را با نام ایزوگام مرغوب به خریدار بفروشند و در این میان خود به سودهای بادآورده دست پیدا کنند. در ادامه برخی از نکات که می‌توانند در شناسایی ایزوگام اصلی از ایزوگام تقلبی به شما کمک کنند را بررسی می‌کنیم.

ایزوگام

فهرست

بررسی هولوگرام روی ایزوگام

برخی برندهای ایزوگام که دارای اعتبار بیشتری هستند و بیشتر هدف تقلب قرار گرفته‌اند، برای جلوگیری از تقلب، هولوگرام‌های اصلی را روی محصولات خود می‌چسبانند. البته برای تشخیص هولوگرام اصلی از تقلبی هم می‌بایست مهارت کافی داشته باشید و تفاوت هولوگرام و برچسب‌های شبرنگ را به خوبی تشخیص دهید.

تشخیص برند ایزوگام

در هنگام خرید ایزوگام ممکن است ایزوگام را به نام دلیجان به فروش برسانند. تولیدکنندگان ایزوگام در شهر دلیجان متعدد هستند و هیچ ایزوگامی دقیقا با این نام وجود ندارد. بلکه دلیجان محل تولید ایزوگام است و لزوما به معنی با کیفیت بودن آن نیست. زیرا در این شهر هم ایزوگام‌هایی با کیفیت کمتر تولید می‌شوند و بنابراین برای خرید یک ایزوگام با کیفیت ابتدا باید به برند آن توجه کنید.

بررسی عدم وجود پسوند و پیشوند برای ایزوگام

برخی از افراد سودجو با اضافه کردن کلماتی به قبل و بعد اسم شرکت‌های معتبر تولید ایزوگام، سعی می‌کنند تا خریداران را فریب دهند. در هنگام خرید ایزوگام لازم است تا به شماره ثبت شرکت نیز توجه کنید و دقت کنید که اسم تولیدکننده به طور کامل و بدون پسوند و پیشوند باشد.

بررسی قیمت ایزوگام

نوسان قیمت ایزوگام در برندهای معتبر بسیار کمتر از برندهای کمتر شناخته شده است. برای مثال اگر یک نصب کننده ایزوگام، برند معتبر را به قیمت ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رساند و نصب کننده‌ی دیگری به قیمت ۱۵ هزار تومان، احتمالا مشکلی در این بین وجود دارد. ایزوگام با برند شناخته‌شده، معمولا با تفاوت قیمت‌های اندکی به فروش می‌رسند و نصب می‌شوند.

مقاومت در برابر کشش و تا شدن

ایزوگام با کیفیت و اصلی می‌بایست به خوبی در برابر کشش و تا شدن مقاومت داشته باشد و پاره نشود یا نشکند. اگر هنگام کشش ایزوگام یا تا کردن آن از طرفین، ایزوگام آسیب ببیند نشان‌دهنده‌ی کیفیت پایین ایزوگام است و به احتمال زیاد ایزوگام تقلبی است.

عدم رنگ دهی مواد پلیمری ایزوگام

اگر هنگام دست کشیدن روی لایه‌های پلیمری و تیره ایزوگام، رنگ تیره ایزوگام روی دست شما باقی بماند، نشان‌دهنده‌ی کیفیت پایین ایزوگام است. ایزوگام اصلی و با کیفیت نباید رنگ‌دهی داشته باشد. استفاده از قیر با کیفیت یا مواد پلیمری با کیفیت بالا، این ویژگی را ندارند.

بررسی وزن ایزوگام

هر رول ایزوگام به طول ۱۰ متر و عرض یک متر باید حدود ۴۰ کیلوگرم وزن داشته باشد، برخی از تولیدکنندگان ایزوگام برای کاهش استفاده از مواد اولیه، ایزوگام با ضخامت کمتر یا با کیفیت پایین‌تر تولید می‌کنند و در نتیجه وزن آن هم از مقدار استاندارد کمتر خواهد بود. البته وزن ایزوگام تک لایه و دولایه و دارای فویل و بدون فویل با یکدیگر متفاوت است و هنگام بررسی وزن باید به این نکات هم توجه شود.

ضخامت ایزوگام

ایزوگام با کیفیت و اصلی می‌بایست ضخامت ۴ میلیمتر داشته باشد. اگر ضخامت ایزوگام کمتر از این مقدار باشد، ممکن است عمر آن کاهش پیدا کند و به زودی در برابر شرایط نامساعد جوی آسیب ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *